مقالات

اتوماسیون صنعتی

دوشنبه 11 شهریور 1398
به طور خلاصه اتوماسیون صنعتی عبارت است از: استفاده از تکنولوژی ها و دستگاه های کنترل اتوماتیک که باعث ایجاد یک عملکرد اتوماتیک و کنترل پروسه های صنعتی بدون نیاز به دخالت گسترده انسان می گردد و در عین حال باعث بالا رفتن سطح عملکرد نسبت به زمان استفاده از کنترل دستی نیز می شود.

امروزه رقابت بسیار شدیدی بر روی محصولات در صنعت شکل گرفته و در حال افزایش است، کیفیت بالا و در عین حال قیمت­ های رقابتی در محصولات از مهمترین عوامل این رقابت ­ها هستند. به منظور پیروزی در این رقابت تعداد زیادی از صنایع به سمت طراحی محصولات جدید و همچنین ایجاد تکنولوژی­ های جدید روی آورده ­اند که برای رسیدن به این هدف از دستگاه­ های خودکار استفاده می­ نمایند.

یکی از تحرکات قابل توجه و تاثیرگذار برای رسیدن به راه­ حل­ های مربوط به رقابت ذکر شده در متن بالا استفاده از اتوماسیون صنعتی است. استفاده از اتوماسیون صنعتی باعث می­شود تا بتوان با استفاده از ابداعات جدید و جمع­ آوری تکنولوژی ­ها و خدمات، تولید بیشتر، با کیفیت­ تر و قابل اطمینانی را در عین کاهش هزینه­ های طراحی و ساخت داشت.

برای ساخت خط تولید و دستگاه تست برای آن خط تولید که بتوان با آن ها محصولات با کیفیت تولید کرد، نیازمند سه فاکتور زیر هستیم:

  1. طراحی مکانیکال با دقت و با ایده های کارا
  2. انتخاب تجهیزات مناسب و با دقت مناسب
  3. برنامه نویسی دستگاه که بهترین استفاده از دقت سنسور ها و اکچویتورها بکند و همچنین اپراتور راحت تر با اینترفیس (HMI) کار کند.

 

برچسب ها


دیدگاه خود را بنویسید